Proč nahradit reflektorové halogenové žárovky LED žárovkami

LED žárovky umístěné v halogenových reflektorech mají odlišné vlastnosti ve srovnání se svými předchůdci. Umožňují nenáročný a spolehlivý provoz po dobu desítek tisíc hodin a tím zvyšují i komfort bydlení a zpříjemňují život.

halogenová žárovka

Svícení bez omezování

Praskající halogenové žárovky – halogenové žárovky byly často náchylné na praskání vláken v důsledku nešetrného zacházení. Docházelo k tomu obvykle při přenášení svítidel, nebo při prudkých změnách teplot při častém rozsvěcení a zhasínání, zvláště v zimním nebo letním období. Počet spínacích cyklů měl také významný vliv na jejich životnost, ať už se jednalo o využití v interiéru, anebo ve venkovním prostředí s patřičným krytem a zajištěnou ochranou proti působení povětrnostních podmínek.
LED reflektor

Omezení spotřeby – spotřeba elektřiny byla často důvodem, proč počáteční nadšení z halogenových reflektorů velmi rychle opadlo. Svítidla byla levná a dostupná ve všech hobbymarketech a bylo velmi snadné je zakoupit a instalovat s pohybovým čidlem prakticky kamkoli. Osvětlení přístupových cest k domu a vjezdu do garáže závislé na pohybu osob a vozidel bylo velmi příjemné, ale kvůli úsporám elektřiny a zvyšujícím se cenám si mnoho domácností, zvláště v období hospodářské recese, tento luxus nemohlo dopřát. Současné reflektorové LED žárovky https://www.lightpark.cz/led-zarovky-reflektorove-par16/ mají spotřebu mnohem nižší a nejsou navíc háklivé na počet spínacích cyklů, není tedy nutné se v tomto směru výrazně omezovat.

Výběr teploty světelného zdroje – velkou předností LED diod je možnost vyrobit zdroj, který bude vyzařovat libovolnou část světelného spektra. Je tedy možné využít všech barevných odstínů, nejčastěji v bílé barvě buď tzv. teplé, nebo studené. Správná volba barvy přispívá k lepšímu vnímání osvětleného prostředí – teplé barvy uvolňují a podporují klid a pohodu, studené naopak zvyšují pozornost, bdělost a soustředění.