Pouze 30 km od hranic – tvrz Stříbrná hora – poznej jednu z největších horských fortifikací v Evropě!


Krásné výhledy, monumentální fortifikace na vrcholu hory, budící úžas svou velikostí, a průvodci, kteří tě vtáhnou do víru dobrodružství a vojenského života. To vše zažijete při návštěvě tvrze Stříbrná hora. Pouze 30 km od česko-polských hranic. Tvrz Stříbrná hora – obrovský fortifikační komplex novověku z XVIII stol.

tvrz

Tvrz Stříbrná hora ležící v Sudetech, je výjimečnou architektonickou a vojenskou památkou zbudovanou v letech 1765 – 1777, unikátní svou historií, polohou, tvarem a připravenou turistickou nabídkou. Srdcem tvrze je unikátní, třípatrový Donjon a obklopující ho prstenec bastionů ve kterých se nachází 300 podzemních sálů plnících funkci kasárny, zbrojnice, skladů potravin, střelného prachu, studničních kasemat, a všeho nutného, co potřebovala armáda pro přežití při 6-měsíčním obléhání. Účinná obrana pevnosti vyžadovala přítomnosti minimálně 1500 vojáků. Posádka během bojové pohotovosti zde musela bydlet, jíst a pít – jak to vypadalo?

banner

Zda služba v pruské armádě byla tragédií nebo vyznamenáním? Co znamenala pruská vojenská výchova a jaké byly tělesné tresty? Díky systematicky rozvíjející se expozici uvidíš a poznáš odpovědi na tyto otázky. S čím se setkáš během prohlídky? Průvodce v historické uniformě tě zavede do historie tvrze Stříbrná hora a seznámí s pravidly pro fungování armády v XVIII století. A jeho vyprávění a výjimečná atmosféra tohoto místa ve Vás vyvolá pocit, jako byste se přenesli v čase. Pro milovníky militarií a zájemce o historii zbraní, bude zajímavým místem prezentace pevnostního dělostřelectva, mj. 12 librové kanóny, moždíře, houfnice, křesadlové pušky, dělové koule, bomby, granáty.

Dnes je těžké uvěřit, že v době, kdy byla tvrz v provozu, bylo zde 316 děl, z čeho polovina byla určena pro obranu, a polovina jako záloha pro pěchotu. Shromáždilo se zde také velké množství dělostřelecké munice – až 120 tisíc kusů železných dělových koulí o celkové hmotnosti více než 845 tun. Podzemní kasematy a chodby, to jsou labyrinty plné tajemství, které po staletí byly ukryty v podzemí. Během prohlídky sálů a chodeb objevíte různé aspekty života v tvrzi a poznáte jejich funkci a účel. Dozvíte se, jak vypadala vojenská jizba, a také kde byl chov zvířat a jakou ještě funkci plnily kasematy odolné proti bombám. Lahůdkou pro návštěvníky, bude bezesporu impozantní výhled z koruny Donjonu. Rozlehlé panorama Sovích, Bardských a Stolových hor zaručí, že na chvíli zapomenete o každodenním životě.

stříbrná tvrz

Co ještě můžete uvidět v okolí? Na výlet do Stříbrné hory doporučujeme vyhradit celý den. Kromě prohlídky tvrzi Stříbrná hora stojí za to uvidět: Město Stříbrná hora – malebné místo na úpatí Sovích a Bardských hor Żdanowský viadukt – zavede Vás modrá stezka ze Stříbrného průsmyku Viadukt ozubové železnice v Sovích horách – přístup ze Stříbrného průsmyku Fort Spitzberg – Ostróg, jeko jediný fort stříbrnohorské tvrzi se nachází z druhé strany Stříbrného průsmyku, v Bardských horách. Na vrcholu hory Ostróg. Úkolem byla ochrana průsmyku a jižního křídla tvrze. Turistické stezky a vrcholy: Stawna Góra, Chochoł Wielki, Łysa Góra a o něco dále nejvyšší vrchol Sovích hor – Wielka Sowa Více informací zde: https://forty.pl/.Projekt spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci programu česko-polské spolupráce.