Krutá realita testované kosmetiky

Napadlo vás někdy, kolik bolesti se ukrývá za nanášením vaší oblíbené řasenky, mytí vlasů tím „nejlepším“ šamponem nebo mazání rukou vaším voňavým krémem? V dnešní době jsme zcela zaslepeni našimi potřebami a nějakým námi neznámým způsobem jsme si vsugerovali, že zvířata byla poslána na zem pro naše uspokojení. S oblibou je tedy využíváme a mnohdy doslova týráme jen proto, že se nám zdá řasenka, šampon nebo krém přednější než jejich zdraví a život.
kosmetické štětce
Na internet se nedávno dostalo video z jednoho nejmenovaného německého podniku pro testování toxicity kosmetiky. Na tomto videu figurovali psi, opice a kočky jako testovací objekty. Není však výjimkou, že je kosmetika často testovaná také na králících, morčatech, myších a křečcích. Pro někoho miláček a člen rodiny, pro jiné jen prostý předmět výzkumu.
Zachycené záběry ukazovaly, v jak otřesných podmínkách musela zvířata žít. Byla vězněna v nepřiměřeně malých kotcích, nedostávalo se jim dostatek kvalitní potravy, trpěla na různá infekční onemocnění a nezřídka kdy také uhynula vyčerpáním. Kočky měly přední packy téměř bez srsti kvůli častým vpichům jehel, psi v klecích museli ležet ve výkalech. Nejhůře na tom byly ovšem opice. Ty byly nejen umístěny v nejmenších klecích, byly také nejvíce využívány. Často se uchylovaly ke stereotypním chováním, volali na ostatní příslušníky své rasy a byly silně traumatizovány pokusy, které na nich byly prováděny. Takto se sluší chovat k tvorům nám nejbližším?
Tento příklad z Německa však není jediným. Po celém světě se nacházejí výzkumné stanice pro testování kosmetiky. My jako zákazníci s tím můžeme však něco začít dělat.
laboratorní myš
Asi nejefektivnějším řešením je kupovat netestované produkty, čímž nepodpoříme testování. Netestované produkty zpravidla nesou logo certifikátu HCS, EcoGarantie, NaTrue nebo HHPS. Ty, které nesou toto logo, nesmí být testovány na zvířatech a pro suroviny, ze kterých jsou vyrobeny, to platí také. Tyto certifikáty jsou nejspolehlivější ze všech. Existují samozřejmě ještě další certifikáty, zde ale neprobíhá žádná kontrola provádění slibované „cruelty free“ práce.
V ideálním případě bychom se měli zaměřit také na to, jestli celá firma jako taková produkuje netestovanou kosmetiku, nebo jestli jsou jen některé produkty z jejich výroby netestované. Koupí jejich výrobků byste možná nepodpořili testování přímo, podpořili byste ale firmu, která by utržené peníze s největší pravděpodobností použila k výrobě dalších produktů na zvířatech již testovaných.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup