Když jdou Češi pryč

A proč pouze z krátkodobého hlediska by to byl průšvih? Protože to dlouhodobé je jedna velká neznámá. Zde je hned několik faktických argumentů, které při takových diskuzích zkrátka nemůžeme přehlížet a musíme se s nimi seznámit, pokud s někým chceme vést alespoň diskuzi na úrovni.
 labutě na Vltavě
1)      Česko si bez EU poradí
Není to tak úplně pravda, neboť již teď jsme za největší potížisty a tento obrázek v Evropě se nedaří zlepšit ani nejnovějším vyšetřováním OLAFu, které se dotklo premiéra Andreje Babiše, vydaného poslaneckou sněmovnou k trestnímu stíhání. A co by se tak stalo, kdybychom skutečně vystoupili a zasadili tak ránu evropskému prostoru. V první řadě jsme malá země uprostřed zemí EU, která se z více než 60 % specializuje na export služeb a zboží do zahraničí. Vystoupení by znamenalo uvalení cla na dovoz do EU, což by postihlo každý druhý podnik a přineslo by to problémy v podobě snižování zaměstnanosti.
 
2)      Czexit = Brexit
To také není tak úplně pravda, neboť Británie patří mezi ty nejsilnější ekonomiky světa a vyspělé státy s velkými možnostmi, a hlavně s celým commonwealthem za ním. Zatímco Česká republika nemá ani to moře. Jedinými partnery, se kterými by se dalo ujednat lepších podmínek by snad mohli být Slováci, kteří by ale stále byli vázáni celní politikou EU. Ocitli bychom se tedy v naprosté pasti bez možnosti jakkoliv jinak přenést export do jiného „prostoru“ – jediným trhákem by byl vnitrostátní trh a letecký export.
 
3)      Česká ekonomika
Není zrovna nejsilnější a také je těžce závislá na svobodném pohybu osob a zboží. Spousta Čechů je nyní zaměstnána v zahraničí a díky politice EU tam mohou vydělávat, žít a dostane se jim stejné péče jako kterémukoliv jinému občanovi členského státu. O to vše by Češi v zahraničí přišli. Zároveň by na místním trhu ubylo pracovních míst a některé společnosti by byly nuceny přizpůsobit se novému trhu, což by však nešlo ze dne na den.
 značka exit
Vystoupení či nevystoupení znamená tedy především diskurz občanský, protože jenom přispívá k rozdělování společnosti, a pokud by někdy prošlo referendum celostátní, sami bychom viděli, jak moc velká propast zde v Čechách je.