Jste pěstitelský začátečník? Zkuste sazenice.

Připravené sazenice
Pokud jste ještě nikdy nic nepěstovali a příliš si v tomto směru nevěříte, nevadí! Není to nic těžkého. Stačí když si pro začátek trochu pomůžete, a to hlavně tím, že si koupíte už připravené sazeničky. Ve speciálních obchodech se zahradním zbožím najdete velké množství těchto sazenic různých velikostí, ať už rajčat, okurek, paprik, jahod a dalších druhů ovoce a zeleniny. Do půdy by se měli zasadit až po posledních mrazících, začátkem května je ideální čas. Jen je nezapomeňte napoprvé ihned zalít, aby si vzaly z půdy potřebné živiny. Jejich cena se liší podle druhů plodu, většinou se pohybuje v rozmezí 50-150 Kč. Někteří pěstitelé si potrpí na pěstování jejich oblíbených plodů už od semínka, to však zkuste napoprvé vynechat. Tento proces je zdlouhavý a vyžaduje velké množství času a časté zalévání.
sazenice rajčat.jpg
S jakými plody začít?
· Rajčata – nejsou na pěstování náročná, stačí průběžně odtrhávat postranní výhonky, které berou rostlině živiny a poctivě zalévat. Můžete vyzkoušet klasické nebo oblíbené cherry rajčata.
· Okurky – nevyžadují velkou péči, stačí je jen pravidelně zalévat a dávat pozor, aby nebyly napadeny plísní.
· Hrášek – nezabere Vám na zahrádce mnoho místa a je opravdu vynikající.
· Mrkev, Cuketa, Salát
žena při zalévání.jpg
Co budete potřebovat
Pokud začínáte pěstovat, určitě je lepší pořídit si malý skleník nebo fóliovník, ve kterém Vám plody porostou jedna radost. Díky vlhkému ovzduší a teplu, které se v pařníku vytváří, Vám zelenina bude dozrávat dříve a můžete očekávat i trochu větší úrodu. Také se nemusíte obávat, že by Vám vítr sazenice polámal. Dávejte však pozor na pravidelné zalévání, protože déšť sazeničky nesvlaží. Zalévejte vždy navečír, když už slunce tolik nepálí každý den nebo obden.
keříková rajčata.jpg
Fóliovník seženete za cenu od 700 Kč výše, za skleník si budete muset připlatit. Jeho cena se pohybuje od 5000 Kč výše. Pokud budete pěstovat rajčata či okurky, pořiďte si určitě tyče, ke kterým budete moci rostoucí stonky přivazovat. Motyka na obdělávání půdy a lopatka je samozřejmostí pro každého zahrádkáře. Také si můžete pořídit tekuté hnojivo, aby se Vašim sazenicím lépe dařilo. Pokud nemáte zahrádku, můžete se pustit do pěstování v bytě. V tom případě si pořiďte velké květináče, aby měli sazenice dostatek živin.