Je vhodné používat sedací vaky pro děti?

Není třeba říkat, že současná generace skutečně hodně sedí. A to platí i o dětech, které si hrají s tabletem či mobilním telefonem místo například s míčem. Proto je důležité, aby si již v mládí utvrzovaly správný styl sedu, aby se předešlo problémům s vývojem páteře.

Z tohoto důvodu je poměrně zásadní i volba sedacího nábytku. Ten může naše snažení buď podpořit, nebo kazit. Zvláště pokud se jedná o děti, měli bychom skutečně dobře vybírat.

beanbag1

Například hluboká křesla, jakkoliv jsou pohodlná, nejsou příliš vhodná pro dlouhodobé pravidelné používání. Neposkytují totiž dostatečnou oporu zádům a kříž je v nich v nepřirozeném úhlu.

Ideální jsou tedy například kancelářské židle, které mají nastavitelné opěradlo pro záda i opěrky pro ruce. Kvalitní výrobky totiž samy podporují správný styl sezení a pomáhají i naší páteři. Proto se hodí jak pro mladé, tak pro starší lidi.

beanbag2

V poslední době se začínají do módy dostávat i sedací vaky. Jsou neformální, tvarovatelné, snadno přenosné a díky široké škále barev zapadnou prakticky do každého prostoru. Navíc na nich lze sedět či téměř ležet v jakékoliv poloze, která se nám zamane.

Nevýhodou samozřejmě je, že jsme nízko u země. Za normálních okolností to problém není, avšak v případě, že něco děláme u stolu, musíme vzít zavděk klasickou židlí. Otázkou je, zda jsou tyto sedací vaky pro děti vhodné. Koneckonců, jejich páteř, stejně jako návyky, se stále ještě vyvíjí.

A odpověď zní, že nikoliv. Jelikož tento výrobek podporuje nejrůznější zkroucené polohy, není pro vyvíjející se dětská záda vhodný. Jejich dlouhodobé pravidelné používání může mít za následek problémy s páteří, případně ve vážném případě až skoliózu. A to samozřejmě žádný rodič nechce.

Samozřejmě není nic špatného, když je použijí jednou za čas, například při hře s kamarády. Ale jejich denní používání rozhodně není doporučeno. Na tom se shoduje většina ortopedů.

Jaký způsob zvolíte, závisí tedy rozhodně na vás. Jen zvažte všechny následky, než se definitivně rozhodnete.