Jaké podoby může mít koupelna

Jednou z místností, které si zaslouží naši pozornost, je právě koupelna skvelydomov.cz. A není divu – je to místo, kde očišťujeme naše tělo od všeho, co nám den přinesl a také relaxujeme. Není snad nikdo, kdo by nemiloval si dát v zimě dlouhou horkou koupel. Víte však, že může mít mnoho různých podob? Pojďme se podívat, jak může vypadat.koupelna starého typu

Dříve byly v klasických panelových domech poměrně unifikované. Malý prostor a celkové řešení neposkytovalo příliš možností pro kreativitu. Stěny byly obvykle umakartové, jelikož byly levné a daly se snadno udržovat. Místnost sama byla malá, kdy umyvadlo často částečně překrývalo vanu. Co se toalety týče, byla obvykle ve vedlejší (ještě menší) místnůstce, kam se skutečně vešlo jen WC. Od koupelny byla obvykle oddělena umakartovými dveřmi.

Co se vybavení týče, standardem byla nepříliš hluboká vana a umyvadlo, případně držadlo na ručník. Sprchové kouty v té době prakticky neexistovaly, avšak sprcha samotná byla součástí vany, stejně jako je tomu dnes. Bylo také možno nainstalovat před vanu závěsy, obvykle z umělé hmoty, a vytvořit si tak de facto sprchový kout.napouštění vany zblízka

V rodinných domech byly běžné staré typy, kdy převažovalo nejčastěji lakované dřevo a dlaždičky. Musíme si totiž také uvědomit, že tekoucí teplá a studená voda pitné kvality, na kterou jsme dnes zvyklí a považujeme ji za standard, je poměrně novou záležitostí. Více rozmáhat se začala až po druhé světové válce, přičemž především v chudších oblastech nebyla zavedena až do sedmdesátých či osmdesátých let. Lidé zkrátka chodili pro vodu do studně a ohřívali ji.

Dnes je samozřejmě jiná doba. Díky vymoženostem moderní techniky si můžeme koupelnu plně přizpůsobit svému vkusu. Přesto je poměrně moderní mít ji laděnou do bílé. Ta totiž navozuje pocit čistoty. Běžné jsou dlaždičky, neboť se dají nejsnáze omýt a dobře snášejí vlhkost.

Pokud jde o vybavení, pak standardem je vana a sprchový kout, obojí v jedné místnosti, takže si každý může vybrat, a samozřejmě umyvadlo. Pokud jde o toaletu, pak někdo preferuje mít ji v koupelně, jiný pro ni chce samostatnou místnost. Záleží jen na vašem vkusu a na tom, jak je u vás řešen přívod vody a odpadu.

Je to každopádně velká změna oproti minulosti, a buďme rádi, že ta unifikovanou už zmizela. Kreativita a individualita je přece mnohem lepší!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup