Internetové připojení přes WC

Nový vynález počítá s tím, že by se internetové připojení mohlo šířit přes toalety. Možná Vám to připadá šílené, ale ve skutečnosti byl vynálezce tohoto nápadu zcela při smyslech a možná našel budoucí řešení pro místa, kde jsou potíže s připojením, jako jsou menší vesnice, či odlehlé usedlosti.
 Zatímco ve městech se firmy často předhánějí, která nabídne rychlejší a stabilnější připojení, na mnohých místech je stále jediná možnost mobilní připojení, případně pevné telefonní linky. Bohužel mají potom tu nevýhodu, že rychlost internetu je značně omezená.
Lidé propojení skrze internet
Nápad, jak tyto potíže jednoduše vyřešit, prezentoval Michal Najman na Plzeňské konferenci internetových poskytovatelů KKTS. Najman sám patří mezi lokální poskytovatele připojení na severní Moravě. A při řešení potíží, jak dostat rychlý internet i do lokalit, které si o něm dosud mohli nechat maximálně zdát, našel cestu, která je spojena právě s toaletami.
Pro poskytovatele internetu je totiž největší překážkou nákladnost výkopových prací, které jsou nutné při zavádění optických kabelů. Zkrátka při obvyklém řešení náklady výrazně převyšují případný zisk. Najman proto přišel s originálním a výrazně levnějším řešením, které počítá s využitím kanalizačního potrubí, které je dostupné prakticky všude.
Žena s notebookem
Pravdou je, že to není úplně objevné řešení, protože ve světě se již podobný systém využívá. Neuman ale jako první navrhnul k protažení kabelů speciálního robota.
Aby bylo řešení funkční, musí být kabely opatřené speciální ochranou, která ho odizoluje od toho, co se v běžné kanalizaci vyskytuje, tedy od fekálií, chemikálií, ale také musí být odolný proti rychlému proudu vody, která se na něj bude valit při splachování. Rovněž robot musí být dostatečně odolný, a navíc schopný pracovat ve velmi úzkém prostoru. Právě robot je naprostou novinkou, kterou si Najman nechal patentovat.