I DOMA SE DÁ VYDĚLÁVAT

Jestli si o sobě myslíte, že nejste tak zruční, abyste vyráběli hračky, nevadí. Pro začátek si můžete koupit nějakou sadu hezkých korálků a zkusit vyrobit pár náramků. Nabídněte je všem kolem sebe. Pokud se jim budou líbit a začnou je nosit, máte vyhráno.
Ale jeden artikl je málo. K náramkům by se hodily čelenky. Netradiční, veselé, s originálními vzory.

náramek

Možná, že až se trochu zorientujete, zjistíte, že vám přeci jenom jdou vyrábět i hračky a to jak pletené, tak háčkované, protože návody na internetu jsou skutečně zajímavé a dobře vysvětlené.
Není nutné, abyste se dali do výroby kdovíkolika druhů, abyste trumfli konkurenci, lidé mívají raději menší nabídku, ale za nižší cenu.
Samozřejmě, že ve chvíli, kdy se rozhodnete, že už máte tolik pěkných výrobků, že s nimi můžete na trh, je nutné si zařídit živnost, abyste neprodávali načerno.
Myslete ale na to, že zpočátku rozhodně víc vydáte, než se vám vrátí.
Vaříte a rádi experimentujete s bylinkami? Veškeré postupy si zapisujte, to nejlepší si dejte stranou a přidávejte další. Určitě se v rodině už několik generací předávají recepty, které všichni milují.  Není nic snazšího, než je připravit do své budoucí kuchařky.

Ve chvíli, kdy dáte dohromady dostatek chutných receptů, vydáte se hledat nakladatele, aby se vaše kuchařka dostala na trh.
Můžete poslat knihu do tradičního nakladatelství. Má to velkou výhodu v tom, že nebudete muset nic platit. Ovšem konkurence je obrovská, je možné, že rukopis nebude přijat.

věneček

Je ale ještě jiná cesta. Můžete vydání své knihy zadat zakázkovému vydavatelství. Nevýhodou ovšem je, že si veškeré náklady platíte sami. A ještě ne každé vydavatelství zajišťuje distribuci na pulty obchodů.
Jestli milujete zvířata, máte doma prostory, kde je můžete chovat, není těžké s tím začít.
Zaregistrujete se na Živnostenském úřadu. Stačí věk 18, bezúhonnost, peníze na úhradu správního poplatku. Zajistit si zdravotní a sociální pojištění, k měsíční platbě záloh.

Pokud budete prodávat zvířata jen ze svého chovu, stačí živnostenské oprávnění na živnost volnou s oborem „Chov zvířat a jejich výcvik“. Jestli ale máte v plánu kupovat zvířata a dál je prodávat, už je potřeba živnost vázaná a ta má o dost tvrdší podmínky. Například maturitu v oboru chovatelství a 2 roky praxe v oboru, nebo vysokoškolské vzdělání v oboru veterinárním, chovatelském, nebo zootechnickém, a 1 rok praxe v oboru. Podmínek je ještě několik, ale všechny jsou o tom, že je nutné vzdělání a praxe kolem chovatelství.
Nejdůležitější je, abyste se dobře zamysleli nad tím, co vás opravdu baví, co vám jde a hlavně počítejte s tím, že pokud se chcete uchytit, budete mít práce nad hlavu. Hlavně vytrvat!